Mladý Američan ze státu Massachusetts Conrad Roy sedl v červenci 2014 do auta, zaparkoval na osamoceném místě a zavedl si do kabiny vozu hadici s plynem z výfuku. Pak se na chvíli zalekl, vyškrábal se z auta a zavolal své přítelkyni. Ta ho ale přesvědčila o správnosti konání a po telefonu ho navedla zpět do vozu. Osmnáctiletý Conrad se dobrovolně udusil. Z jeho sebevraždy je dnes precedens.

Letos v létě, po třech letech od události, si jeho přítelkyně Michelle Carterová vyslechne trest. Podle verdiktu soudu z minulého týdne podpořila Conrada po telefonu k sebevraždě místo toho, aby činila opak. Za účast na dálku jí hrozí až dvacetiletý trest vězení. Nést vinu má podle soudu za to, že nezvedla telefon a nezavolala Royovým rodičům ani policii, nebo příteli alespoň nenapsala smsku, ať auto okamžitě opustí.

Dívka hledala pozornost

Rozhodně je to případ pro justici. Alarmující okolnosti k němu ale připoutaly i pozornost psychologů. Přináší další střípky do nelichotivé celospolečenské mozaiky.

Sebevražda je v Americe desátá nejčastější příčina smrti. Stále náchylnější skupinou k sebevraždám jsou podle Amerického národního centra zdravotních statistik právě teenageři, o něco víc náctileté dívky. A stále častěji si svoje trable kvůli vymoženostem moderního světa nechávají pro sebe − sdílejí je jen s vrstevníky na sítích. Počet pokusů o sebevraždu připadajících na vzorek sto tisíc lidí se za posledních patnáct let v této skupině ztrojnásobil.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?