Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se zastavuje u skupinky mladíků, kteří stojí na pražském Andělu u jeho stánku s podpisovými archy, a dává se s nimi do řeči o Evropské unii.

"Na jednu stranu nám EU říká nesmysly typu, jak dlouhé mají být okurky nebo zahnuté banány, na druhou stranu nejsme schopni za Českou republiku říci, co vlastně chceme nebo nechceme. Potřebujeme lidi, kteří se budou schopni v EU domluvit," vysvětluje pětici a dodává, že nejdůležitější ze všeho je neposunout se na východ.

I při tomto setkání bývalý předseda Akademie věd a vážný soupeř Miloše Zemana působí klidně, občas se usměje, mluví kultivovaně a opatrně. Tak, aby neřekl nic, co by znělo až příliš kontroverzně či konfliktně.

"Moje výhoda je, že jsem v žádné straně nebyl a nikdy jsem nepolitikařil, navíc vím, že lidé už mají dost různých hádek, chtějí prezidenta, který bude lidi spojovat, a ne rozdělovat," opakuje několikrát, když si od stánku odskočí na kávu. Ani při osobním hovoru se nepouští do žádné větší kritiky jakéhokoliv politika či politické strany, čímž se od prezidenta Zemana i dalšího kandidáta Michala Horáčka výrazně liší.

Jiří Drahoš po třech měsících od oznámení kandidatury: Mám šanci Zemana porazit

Jiří Drahoš po třech měsících od oznámení kandidatury: Mám šanci Zemana porazit

Alespoň podle sázkových kanceláří se tento opatrný styl vyplácí, bookmakeři ho už delší dobu tipují jako hlavního Zemanova soupeře, a Tipsport dokonce v úterý pasoval akademika na hlavního favorita.

Podle bookmakerů české sázkové jedničky má Drahoš kurz 2,1 : 1, zatímco Zeman 2,5 : 1. "V poslední době zaznamenáváme zájem téměř výhradně o sázky na Jiřího Drahoše, o sázky na Miloše Zemana je zájem minimální," říká Jiří Hadrava z Tipsportu. 

Zeman i Horáček jsou ostřejší 

Michal Horáček se ve své kampani více vymezuje a v poslední době kritizuje především sociální demokraty.

"Při čtení právě zveřejněného programu sociálních demokratů se vnucuje otázka: Ty poslední čtyři roky dělala ČSSD co?" píše například a označuje změny v ČSSD za rošádu vyhořelých figur.

S vyhraněnými názory se prezentuje také Zeman, který využívá pro předvolební kampaň velký úřednický aparát a své cesty do jednotlivých krajů. Opakovaně se nevybíravě pouští například do premiéra Bohuslava Sobotky či vedení Národního parku Šumava a podle reakce diváků slaví úspěch.

Spokojené manželství jako důkaz úspěchu

Drahoš je oproti svým rivalům opatrný a zdrženlivý, on ale trvá na tom, že jde o nejlepší cestu k vítězství. Na rozdíl od Zemana i Horáčka se předvolebních akcí účastní společně se svou manželkou, což považuje za velkou výhodu.

"Ona je takový pozitivní faktor, je to normální ženská. Pozoruji, že se s lidmi dovede bavit a oni rádi vidí, že kandidát na prezidenta má 43 let trvající manželství a spokojený rodinný život. To je v kampani docela velká devíza," vysvětluje otec dvou dcer.

I když jsou oba Drahošovi konkurenti mnohem známější a Horáčkovi už se jako prvnímu podařilo nashromáždit potřebný počet hlasů, bývalého předsedu Akademie věd to zřejmě nijak nezneklidňuje.

"Je třeba, aby člověk nepřepálil úplně své tempo, navíc do voleb je ještě skoro šest měsíců," vysvětluje. Odmítá podobný program, jaký má už několik měsíců Horáček, tedy denně několik setkání na různých místech. "Lidé z mého štábu mi řekli, že mě nechtějí uštvat, což oceňuji, protože uštvaný kandidát nemá valné ceny," odpovídá.

Přesto je možné očekávat, že Drahoš se svým týmem "zařadí" ještě vyšší rychlost. Lenka Pastorčáková z volebního týmu už oznámila, že jejich kandidát bude k vidění více. "Od začátku července budeme každý týden vždy v jednom kraji a v rámci toho navštívíme co nejvíce měst," dodala.

Ještě předtím si ale Drahoš "odskočí" do Spojených států. Ve čtvrtek tam odlétá ne jako prezidentský kandidát, ale jako bývalý předseda Akademie věd. Mandát mu skončil v březnu, a s akademií ho tak pojí jen poradenství předsedkyni Evě Zažímalové. Za konzultaci jednou týdně pobírá zhruba 15 tisíc korun měsíčně.  

Jiří Drahoš po třech měsících od oznámení kandidatury: Mám šanci Zemana porazit