Václav Klaus kdysi pronesl legendární větu, že nezná "rychlý a efektivní způsob, jak odlišit čisté a špinavé peníze". A ODS to tak trochu zůstalo. Pojí ji stále užší vazby s hazardním magnátem a senátorem za Zlínsko Ivo Valentou. Z hlediska ODS jde nesporně o finančně ultravýhodné spojenectví. Ale zároveň také o nemalý reputační hazard.

Valenta dal loni ODS 10 milionů korun. Nyní čtyřicet členů strany Soukromníci, kterou Valenta financuje, "obohatí kandidátku občanských demokratů" (slova Petra Fialy). Vzhledem k volebnímu zisku Soukromníků v roce 2013 (0,27 procenta hlasů) lze sice o personálním obohacení pochybovat, zato nelze pochybovat o dalším obohacení finančním, protože z transparentního účtu Soukromníků už odešly tři miliony na společnou kampaň. Nebude nepřesné říci, že Valenta zaplatí nikoliv nepodstatnou část kampaně ODS. Čistě finančně je to terno, ale pro účely cost-benefit analýzy je dobré zmínit i náklady nefinančního rázu. Jsou nemalé. Samozřejmě se nedá říci, že by peníze z hazardního byznysu byly rovnou špinavé, hazard je legální. Ale vzhledem k tomu, že ničí řadu lidských osudů, není od věci na peníze z něj hledět přece jen jinak než na peníze třeba od výrobce dětské výživy. ODS to tvrdošíjně odmítá, což voliči nemusí nechat bez odezvy.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?