Půjčili byste někomu, kdo nedávno zbankrotoval a ještě na své věřitele ošklivě útočil? Pokud ne, uvažujete jinak než investoři urputně hledající výnosy. Těm nevadí ani to, že dlužník má za sebou bankrotů celou řadu a chce peníze na sto let. To je naopak přilákalo. Řeč je o Argentině, která si na trhu řekla skoro o tři miliardy dolarů a bez potíží je dostala. Poptávka po dluhopisech splatných v roce 2117 byla taková, že by si mohla půjčit i několikanásobek.
Těžko předpokládat, že by velcí hráči disponující stamiliony dolarů zapomněli na její spektakulární krach z roku 2001. Tehdy krizí zmítaná Argentina přestala splácet dluh za více než 100 miliard dolarů, takže šlo o největší bankrot všech dob. Neuhranula je ani protržní politika současného prezidenta. Mauricio Macri je liberál a pragmatik, jeho reformy a snaha o normalizaci ekonomiky a likvidaci řady státních intervencí jsou stále populární, navzdory tomu, že většinu loňského roku byla země v recesi. Macri má nyní solidní vyhlídky na znovuzvolení, ale to ve stoletém horizontu nehraje zásadní roli.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru