Půjčili byste někomu, kdo nedávno zbankrotoval a ještě na své věřitele ošklivě útočil? Pokud ne, uvažujete jinak než investoři urputně hledající výnosy. Těm nevadí ani to, že dlužník má za sebou bankrotů celou řadu a chce peníze na sto let. To je naopak přilákalo. Řeč je o Argentině, která si na trhu řekla skoro o tři miliardy dolarů a bez potíží je dostala. Poptávka po dluhopisech splatných v roce 2117 byla taková, že by si mohla půjčit i několikanásobek.

Těžko předpokládat, že by velcí hráči disponující stamiliony dolarů zapomněli na její spektakulární krach z roku 2001. Tehdy krizí zmítaná Argentina přestala splácet dluh za více než 100 miliard dolarů, takže šlo o největší bankrot všech dob. Neuhranula je ani protržní politika současného prezidenta. Mauricio Macri je liberál a pragmatik, jeho reformy a snaha o normalizaci ekonomiky a likvidaci řady státních intervencí jsou stále populární, navzdory tomu, že většinu loňského roku byla země v recesi. Macri má nyní solidní vyhlídky na znovuzvolení, ale to ve stoletém horizontu nehraje zásadní roli.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?