Centrální banka bojuje proti nákupní horečce na trhu nemovitostí, zdá se, nepříliš úspěšně. Navzdory přísnějším pravidlům pro poskytování hypoték banky za květen ohlásily další rekordní objem poskytnutých úvěrů. Lákadlo nízkých úrokových sazeb a nedostatku jiných investičních příležitostí funguje podle všeho bez ohledu na možná rizika.

Otázkou je, zda je skutečně trh nemovitostí přehřátý a zda jde o čistě spekulativní růst, jak v posledních týdnech tvrdí Česká národní banka (té se hroutí kvůli poslancům její předpoklad, že bude hypotéky regulovat pomocí zákona). Ve skutečnosti totiž trhem nemovitostí nehýbe pouze panika z toho, "že už nikdy nebude tak skvělá příležitost ke koupi, jaká se nabízí nyní", ale ovlivňují ho i jiné proměnné.

V článku se dále dozvíte

  • Centrální banka neslaví úspěch v boji proti hypotékám, v květnu padl další rekord.
  • Ceny raketově rostou kvůli vyšší poptávce mladých rodin a cizinců.
  • Státní koncepce bydlení nefunguje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru