Když před třiceti lety, 12. června 1987, před Braniborskou bránou v Berlíně promluvil tehdejší americký prezident Ronald Reagan a zvolal "Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!", jen málokdo věřil, že se tak jednou stane. V českých médiích se tehdy o Reaganově projevu moc nemluvilo, protože byl celý postaven na nebezpečném rozvíjení motivu svobody, který je určující pro život společnosti, a v mnoha pasážích se přímo otíral o Sovětský svaz a impérium jeho satelitů, k nimž patřilo i socialistické Československo.

"V této době zdvojnásobeného růstu, informací a inovací Sovětský svaz stojí před volbou: Buď musí udělat základní změny, nebo zastará," řekl mimo jiné Reagan, jehož řeč se po třiceti letech vynořuje jako připomínka toho, co stálo na počátku pádu Berlínské zdi. Nebyla to však primárně úvaha o růstu mezd či hrubého domácího produktu, nýbrž rozprava o svobodě. "My na Západě jsme připravení spolupracovat s Východem na podpoře skutečné otevřenosti, na rozbití bariér, které oddělují lidi, na vytvoření bezpečného, svobodnějšího světa. A určitě není lepší místo než Berlín, místo setkání Východu a Západu, kde se dá začít," řekl tehdy Ronald Reagan.

V článku se dále dozvíte

  • Prožíváme krizi demokracie, systému, který byl doposud považován za nejlepší z možných, protože dává největší prostor svobodě.
  • Demokracie sice činí člověka svobodným; nečiní jej ale nutně bohatým.
  • Kdo si myslí, že díky ní zbohatne, ten začne při první recesi pochybovat o jejích institucích.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.