Když před třiceti lety, 12. června 1987, před Braniborskou bránou v Berlíně promluvil tehdejší americký prezident Ronald Reagan a zvolal "Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!", jen málokdo věřil, že se tak jednou stane. V českých médiích se tehdy o Reaganově projevu moc nemluvilo, protože byl celý postaven na nebezpečném rozvíjení motivu svobody, který je určující pro život společnosti, a v mnoha pasážích se přímo otíral o Sovětský svaz a impérium jeho satelitů, k nimž patřilo i socialistické Československo.

"V této době zdvojnásobeného růstu, informací a inovací Sovětský svaz stojí před volbou: Buď musí udělat základní změny, nebo zastará," řekl mimo jiné Reagan, jehož řeč se po třiceti letech vynořuje jako připomínka toho, co stálo na počátku pádu Berlínské zdi. Nebyla to však primárně úvaha o růstu mezd či hrubého domácího produktu, nýbrž rozprava o svobodě. "My na Západě jsme připravení spolupracovat s Východem na podpoře skutečné otevřenosti, na rozbití bariér, které oddělují lidi, na vytvoření bezpečného, svobodnějšího světa. A určitě není lepší místo než Berlín, místo setkání Východu a Západu, kde se dá začít," řekl tehdy Ronald Reagan.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru