Když před třiceti lety, 12. června 1987, před Braniborskou bránou v Berlíně promluvil tehdejší americký prezident Ronald Reagan a zvolal "Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!", jen málokdo věřil, že se tak jednou stane. V českých médiích se tehdy o Reaganově projevu moc nemluvilo, protože byl celý postaven na nebezpečném rozvíjení motivu svobody, který je určující pro život společnosti, a v mnoha pasážích se přímo otíral o Sovětský svaz a impérium jeho satelitů, k nimž patřilo i socialistické Československo.

"V této době zdvojnásobeného růstu, informací a inovací Sovětský svaz stojí před volbou: Buď musí udělat základní změny, nebo zastará," řekl mimo jiné Reagan, jehož řeč se po třiceti letech vynořuje jako připomínka toho, co stálo na počátku pádu Berlínské zdi. Nebyla to však primárně úvaha o růstu mezd či hrubého domácího produktu, nýbrž rozprava o svobodě. "My na Západě jsme připravení spolupracovat s Východem na podpoře skutečné otevřenosti, na rozbití bariér, které oddělují lidi, na vytvoření bezpečného, svobodnějšího světa. A určitě není lepší místo než Berlín, místo setkání Východu a Západu, kde se dá začít," řekl tehdy Ronald Reagan.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?