K prvním úkolům, které nový ministr financí Ivan Pilný zdědil po svém předchůdci Andreji Babišovi (ANO), patřilo prověřit, proč roste počet takzvaných zajišťovacích příkazů vydaných berními úředníky. Ty umožňují finančním úřadům vzít do úschovy majetek podezřelého podnikatele, který odpovídá jeho budoucí daňové povinnosti. Nejvyšší správní soud však v minulosti několik zajišťovacích příkazů zrušil. Podle soudců byly neoprávněné a zbytečně zlikvidovaly podnikatele, kteří se nijak proti daňovému řádu neprovinili.

Pilný proto už před měsícem vyzval šéfa finanční správy Martina Janečka, aby přezkoumal, jestli finanční úřady při výběru daní postupují správně. Podle vládní opozice totiž úředníci toto opatření využívají nadměrně, a to i v situacích, kdy by pro výběr daní stačily mírnější prostředky. "V řadě případů firmy nesplňují žádné z kritérií pro zajištění majetku. Často jsou to rodinné firmy, které v minulosti neměly s výběrem daní problémy a působí na trhu už řadu let," tvrdí například poslanec Martin Plíšek z TOP 09.

V článku se dále dozvíte

  • Finanční úřady jsou kritizovány za to, že nadužívají zajišťovací příkazy, které jim umožňují zmrazit majetek podnikatele, než zaplatí DPH.
  • Ministr financí Ivan Pilný pověřil šéfa finanční správy Martina Janečka, aby přezkoumal postupy svých úředníků.
  • Finanční správa s kritikou nesouhlasí, tvrdí, že zajišťovací příkazy používá jen výjimečně a státnímu rozpočtu díky nim od roku 2014 už zachránila 2,5 miliardy korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru