Skoro všem zaměstnancům slibují sociální demokraté vyšší čisté příjmy, jen se musí najít 20 miliard. Lákadlo, které obsahuje čerstvě schválený předvolební program strany, mají zaplatit banky a velké firmy. ČSSD znovu vytáhla zvláštní bankovní daň a přichází i s progresivním zdaněním podniků − daně hodlají sociální demokraté zvýšit těm nejziskovějším.

Babišova vize česka: méně poslanců a bez senátu

Bankovní daň by dvacetimiliardovou rozpočtovou díru měla zalátat více než z poloviny, částkou kolem 11 miliard. Dalších šest miliard má vynést vyšší zdanění firem. Zbývající peníze chce ČSSD zajistit například z dědické a darovací daně pro bohatší lidi.

Bankovní daň by jednotlivé finanční domy odváděly podle toho, jak vysoká aktiva mají. Takže například ČSOB by se spolu se třemi dalšími největšími tuzemskými bankami dostala do pásma s nejvyšší sazbou této daně a do státního rozpočtu by musela poslat 0,3 procenta ze svých celkových aktiv. Za loňský rok to vychází na více než tři miliardy korun.

Kromě toho by se většina českých bank dostala i do nejvyššího pásma progresivního zdanění firem. Místo dosavadních 19 procent už by platily 24 procent z hrubého zisku, což je u největších bank rozdíl v řádu stovek milionů až jednotek miliard.

Infografika

Zvýšená daň z příjmu by dopadla i na ostatní podniky a koncerny s ročním ziskem přes 100 milionů, tedy například ČEZ, Agrofert nebo mobilní operátory. Podle propočtů ČSSD by se týkala asi 600 firem.

Hlavním autorem návrhů je ekonom ČSSD Michal Pícl. Právě on vyvolal ostrou kritiku v únoru, když poprvé představil daňový balíček. Většinu pozornosti ale tehdy strhl nápad, aby se při zavedení progresivní daně u fyzických osob vztahovala vyšší sazba už na platy od 40 tisíc korun.

Pícl si za návrhy na vyšší zdanění velkých firem a bank stojí, podle něj přesune břemeno z nejohroženějších skupin na ty nejbohatší. "ČSSD má jako jediná strana daňový program, který je rozpočtově neutrální. Lidem a podnikům snížíme daňové zatížení a výpadek dorovnáme vyšším zdaněním nejbohatších společně se zavedením bankovní daně," uvedl Pícl na dotaz HN. Dodal, že na jiné firmy než banky zatím ČSSD tyto takzvané sektorové daně uvalit nehodlá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.