Na Slovensku stávkují dělníci firmy Volkswagen za vyšší platy. Nutno dodat, že již nyní průměrný plat včetně příplatků a odměn činí podle společnosti kolem 1800 eur, což je zhruba osm set eur nad průměrem země. Požadovaný nárůst o šestnáct procent považuje vedení závodu za nepřiměřené a nepřijatelné. Odbory ale ustoupit nechtějí. Mají pravdu − do jisté míry.

Představa, že zaměstnavatel sám o sobě bude zvyšovat mzdy, je nereálná. Ukázal to český příklad, kdy díky intervencím České národní banky proti silné koruně výrazně vzrostly zisky firem. Výrazněji než platy, což majitelé a manažeři vysvětlovali tím, že když byla krize, platy většinou nesnižovali. O tom, že hromadně propouštěli a tím šetřili na platech, ovšem decentně pomlčeli. Stejně jako o prudkém rozmachu zaměstnávání prostřednictvím agentur práce, které kromě levných pracovníků přineslo i volnější systém, než umožňuje zákoník práce.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru