Freudovská psychologie zná uřeknutí, která odhalují skutečný vztah mluvčího k nějakému objektu. Podobný efekt lze sledovat i v politice. Mechanismus je sice poněkud odlišný, uřeknutí jsou často cosi jako záchvaty upřímnosti, takže se odehrávají v celých, mnohdy rozvitých větách. Ale výsledek je stejný: Umožňují zahlédnout skutečný způsob uvažování toho kterého politika nebo rovnou esenci té které politické strany.

V poslední době se s podobnými "uřeknutími" roztrhl pytel. Vrcholné číslo předvedl předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, když začal vyprávět, že by nedostatek pracovníků ve firmách řešil tím, že se budou osobám samostatně výdělečně činným zvyšovat odvody, takže se desetitisíce lidí raději nechají zaměstnat. Doplnil, že OSVČ nejsou "z národohospodářského hlediska efektivně využité" a "nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP". Pro ČSSD, která se snaží tvářit jako moderní levicová strana, které jde o emancipaci v nejširším slova smyslu, je to docela rána. Štěchova chvilka upřímnosti upomněla na pasáž z Marxova Komunistického manifestu, kde se píše, že "Malý průmyslník, malý obchodník, řemeslník a rolník… nejsou revoluční, nýbrž konzervativní. A nejen to: jsou reakční, snaží se otočit kolo dějin zpět." Útokem na OSVČ Štěch nejen odkopal sám sebe, ale dal zapochybovat, jak je to vlastně s celou ČSSD. Je to moderní levicová strana, nebo partaj, kde fungují reliktní schémata třídního boje? Uvažuje se v ní o lidech jako o lidech, nebo jsou lidé považováni hlavně za "prostředek k tvorbě HDP" v duchu tradic komunistického sociálního inženýrství? Nepříjemné otázky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru