Podnikatelé Alexej Beljajev a Jaroslav Strnad se pokouší ovládnout zkrachovalou lounskou vagonku Heavy Machinery Services (HMS), známou pod bývalým názvem Legios. A sotva začali, už se do nich pustili odboráři. Ti je obvinili, že chtějí firmu pouze získat a zavřít. Podle nich to říkali na mezinárodním mnichovském veletrhu Transport Logistic. Beljajev to odmítá a hrozí odborářům žalobou za pomluvu.

Nařčení se týká hlavně Beljajeva a jeho partnera Michala Lazara. Ti spolu se Strnadem, největším českým zbrojařem a například spolumajitelem Tatry Kopřivnice, ovládají i dalšího výrobce vagonů, slovenskou společnost Tatravagónka Poprad. Toto trio před několika týdny koupilo podle informací HN jednu z největších pohledávek za HMS od slovenské banky VÚB. Pohledávka jim má pomoci získat vliv v rámci probíhající insolvence firmy HMS.

Prohlášení odborářů bylo zveřejněné v insolvenčním rejstříku. V oficiálním dokumentu používají nezvykle ostrý jazyk. Podle nich zaměstnancům HMS "desítky svědků sdělily, že se Beljajev s Lazarem měli opakovaně vyjadřovat o svých záměrech firmu zlikvidovat jako nepříjemného konkurenta".

245 mil. Kč

je pohledávka za HMS, kterou podnikatelé Strnad, Beljajev a Lazar získali od slovenské banky VÚB.

Dokument také mimo jiné tvrdí, že do insolvence dostaly vagonku HMS nevýhodné úvěry od slovenské banky VÚB, která prý dlouhodobě s konkurenční Tatravagónkou spolupracuje.

Podání výhrady na insolvenční rejstřík podepsal předseda odborů Legiosu Pavel Štiller. HN se ho pokusily kontaktovat, telefon ale nebral a nereagoval ani na zaslanou SMS. Podobně nechtěli dokument komentovat ani zástupci Jaroslava Strnada nebo VÚB.

Sám Beljajev se proti tvrzením odborářů ostře ohradil v dokumentu zaslaném na insolvenční soud. "Jsou nepravdivá a zavádějící," píše podnikatel. HMS podle něj vzhledem ke své kapacitě a tržnímu podílu v žádném případě nepředstavuje konkurenta, který by mohl Tatravagónku ohrozit.

Obvinění odborářů označil za pokus o diskreditaci a hrozí trestním oznámením za pomluvu.

Samotná vagonka HMS, jejíž nejasné vlastnictví se donedávna připisovalo mediálnímu podnikateli Františku Savovovi, je v úpadku od jara 2014. Celý insolvenční proces provází nestandardní kroky. Některé pohledávky například vznikly jen půl roku před úpadkem a firma také těsně před insolvencí přesunula sídlo z Loun do Českých Velenic. Úpadek tak řeší českobudějovický soud.

Jak se nedávno ukázalo, právě tento úřad vážně pochybil, když případ předal soudci, který ho podle pořadníku vůbec neměl řešit. Od loňského roku celý proces insolvence začínal znovu. Firma, která výrobní kapacity pronajala spřízněným firmám, je tak kvůli úpadku paralyzována.