Jméno poklidného maďarského městečka kousek od slovenských hranic se v posledním čtvrtstoletí stalo synonymem vzájemnosti středoevropských zemí. Slovansky znějící název města zdůrazňoval symbolickou hodnotu této spolupráce, která však po většinu doby také symbolickou zůstávala. Protože zeměpisná blízkost napomáhá v lecčems, ale sama o sobě nestačí. Ještě více to vyniká nyní, kdy se Bratislava, Budapešť, Praha a Varšava rozhodují, jak se postavit k dalšímu vývoji osmadvacítky po brexitu. Jejím určujícím prvkem bude větší propojování eurozóny, v níž se tak bude soustřeďovat politická a ekonomická váha Evropské unie jako celku.

Nejsilnější spojující zájem Visegrádské skupiny byl patrný do chvíle, kdy se celé čtveřici podařilo dosáhnout dvou strategických cílů, vstupu do NATO a do unie. Ale už v závěru přístupových rozhovorů v Kodani takřka před patnácti lety se ukázalo cosi, co se později opakovalo tak, že si toho nebylo možné nevšimnout. V4 vydržela hájit společné pozice (v Kodani šlo poprvé o podíly z unijních fondů) zpravidla jen do chvíle, kdy jeden ze čtveřice ulétl ze společného bidýlka a na kompromisní nabídku přikývl). Pro zkušené vyjednavače pak bylo snadné s podobným scénářem zručně pracovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru