Nejedna učebnice financí obsahuje poučku, že správný akciový index má být co nejširší, aby co nejlépe reprezentoval celý trh a aby pohyb jedné akcie či skupiny akcií co nejméně ovlivnil výsledky celého indexu. To je teorie, ale praxe je složitější, letos je příkladem S&P 500. Jak napovídá název, zahrnuje 500 největších amerických firem, v realitě jde sice o 505 akcií, ale tak je to s teorií v praxi vždycky. Index pokrývá 80 procent amerického akciového trhu a bere se jako jeho hlavní reprezentant.

Od začátku roku celý index vzrostl o devět procent. Velký podíl na tom má pětka označovaná jako FAMAG, která zahrnuje akcie Facebooku, Applu, Microsoftu, Amazonu a Googlu. Akcie těchto největších technologických firem, které jsou současně největšími firmami celého S&P 500, od začátku roku poskočily o 20 až 30 procent. Následně těchto pět akcií, teoreticky jedno procento z 500, tvoří téměř třetinu celkové výkonnosti S&P 500. Pomyslný index bez skupiny FAMAG by od začátku roku vzrostl o něco přes šest procent.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru