Začínal s Janem Kaplickým, ale uchoval si vlastní styl založený na velmi intenzivním souladu interiéru s vnějším prostředím. Důležitá je pro něj příroda, propojení stavby se zahradou, zeleň. "To jsou pro mě nebetyčně podstatné věci," říká Jakub Cigler. "Kdybych byl primátorem Prahy, první, co bych udělal, je to, že bych zadal Technické správě komunikací, aby ve všech ulicích vysázela stromy."

Kořeny

Vyrostl na Malé Straně, nahoře na Úvozu, v domě, který postavil jeho dědeček a odkud je Praha jako na dlani. Tady se s ním setkávám, abychom si popovídali o architektuře. Pod námi je Seminářská zahrada a barokní paláce, jimž měkce vévodí chrám svatého Mikuláše, jako by stékaly dolů, až k Vltavě.

Vize budoucnosti
jarvis_59416356498e5f1e29b569c1.jpeg

◼ V roce 1984 se Jakub Cigler intenzivně zabýval futuristickou architekturou, o čemž svědčí jeho projekt několika objektů na Sněžce.
jarvis_59416356498e5f1e29b569c5.jpeg

◼ Zájem o odvážné, netradiční pojetí se odráží také v jeho soutěžní vizi na dostavbu Staroměstské radnice (1987), již pojal jako zrcadlo. Ve vítězném návrhu na rekonstrukci Václavského náměstí z roku 2005, k jehož realizaci by mělo dojít, vychází z modulu středověkého založení uliční sítě.
jarvis_59416356498e5f1e29b569c9.jpeg

◼ Prominentní veřejný prostor evropského významu je obohacen o stromořadí, široké chodníky a jednotný mobiliář.

Architektem chtěl být od dvanácti let. Otec, známý výtvarník pracující se sklem, jej vybídl, aby si sám pro sebe vymýšlel úkoly a zkusil je vyřešit jako architekt. Kreslil mosty přes Vltavu, konceptuální a ekologické projekty, jednoduché zásahy do přírody.

Potom do jeho života vstoupil Jan Kaplický, který sice do Anglie emigroval v osmašedesátém, když Jakubovi bylo teprve šest let, nicméně vnímal jej přes jeho maminku Jiřinu, která se přátelila s manželi Ciglerovými. Když začal architekturu opravdu studovat, Jan Kaplický mu posílal architektonické zahraniční časopisy a svoje futuristické projekty. Stal se pro něj iniciační postavou, stejnou, jakou býval pro spoustu umělců − včetně jeho rodičů − profesor Josef Kaplický, Janův otec, když vedl sklářský ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Poté, co v roce 1987 Jakub Cigler ukončil studia architektury na pražské technice, zúčastnil se soutěže na dostavbu Staroměstské radnice. Jeho zrcadlový objekt sice u konzervativní poroty nijak neuspěl, nicméně svým pojetím připomíná organické domy, které vymýšlel Jan Kaplický, a ani s odstupem tří desetiletí neztrácí na čerstvosti. Tenkrát byl otištěn v uznávaném italském časopise CASABELLA, který jinak východoevropskou architekturu až na vzácné výjimky ignoroval.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Domy Jakuba Ciglera jsou ryze současné.
  • Vyznačují se velkorysostí, neokázalou elegancí.
  • A také schopností vrůst do městského prostředí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.