Mnozí z Čechů, kteří se chystali žádat o hypotéku, se s myšlenkou na vlastní bydlení budou muset rozloučit. I kvůli tomu, že banky budou přísněji posuzovat příjmy žadatelů. Nutí je k tomu tlak České národní banky, která chce zabránit tomu, aby se lidé nadměrně zadlužovali. Centrální banka se obává, že až pomine hospodářská konjunktura a lidé přijdou o práci, budou mít problémy se splácením.

Trh s hypotékami nyní v Česku prudce roste, protože úrokové sazby jsou na historicky nejnižší úrovni a ekonomika je v dobré kondici. Levné úvěry však ženou ceny domů a bytů vzhůru − meziročně více než o 10 procent. To je jedno z nejrychlejších temp v Evropské unii. Už loni na konci roku měli Češi na hypotékách napůjčováno rekordních 944 miliard korun a letos je zájem ještě vyšší.

V článku se dále dozvíte

  • Doporučení ČNB je podle analytiků namístě, protože brzy porostou úrokové sazby.
  • Hlavní ekonomka bankovní asociace Zamrazilová si myslí, že opatření dopadne například na žadatele z řad učitelů a pracovníků ve zdravotnictví.
  • Šéf Hypoteční banky Sadil zatím nechce odhadovat dopad na trh, banky se potřebují s ČNB nejdřív dohodnout na výkladu limitů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.