Do českých kojeneckých ústavů bylo v roce 2015 přijato 1666 dětí. A do slovenských? Nula. Důvod je prostý − Slováci žádné kojenecké ústavy nemají. Před jedenácti lety zakotvili do zákona, že opuštěné děti mladší tří let do ústavů nepatří. Dnes je tato hranice posunuta na šest let a má se dále zvedat.

Tuzemským politikům se zatím žádnou věkovou hranici stanovit nepodařilo a Česko tak patří k posledním zemím EU, které ji nemají. Nepomohlo ani to, že v současné vládě jsou premiér i všichni tři šéfové zainteresovaných ministerstev školství, zdravotnictví a práce z jedné strany − sociální demokracie. Poslední verzi návrhu na reformu péče chce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) předložit vládě do konce června. I kdyby o návrhu nakonec své ministerské kolegy přesvědčila, nestihne ho prosadit ve sněmovně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vláda by se do konce června měla už poněkolikáté zabývat reformou péče o opuštěné děti.
  • Česko patří k posledním zemím v EU, které nemají stanovenu věkovou hranici, pod níž se děti neumisťují do ústavů.
  • Sousední Slovensko přitom hranici má už jedenáct let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.