Centrální banka včera představila svou dosud nejsilnější vakcínu proti hrozbě, že banky špatně odhadnou své klienty a dovolí jim půjčit si více, než zvládnou splácet. ČNB se chová rozumně, dělá, co musí. Chrání stabilitu finančního sektoru, se kterým je svázaná celá domácí ekonomika.

Nicméně přijatá doporučení, pro která v řeči centrálních bankéřů platí dovětek "porušení jen na vlastní riziko", jsou nyní to jediné, co může ČNB učinit. Centrální banka je sice nezávislou institucí, ale není imunní vůči okolnímu světu. Mezi významné vlivy, které ČNB svazují ruce, patří nízké až záporné úrokové sazby v západním světě, provázanost národních měn v globální ekonomice a neochota domácích politiků doporučení rychle přepsat v zákon.

V článku se dále dozvíte

  • V boji proti nadopovaným hypotékám bojuje ČNB jako rytíř mávající krátkým tupým mečem.
  • Zpřísňuje regulaci, ale zdráhá se použít svoji nejtěžší zbraň - zdražení peněz pomocí vyšších úroků.
  • V USA vznikla hypoteční krize i kvůli tomu, že Fed držel své úroky příliš dlouho nízko.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru