Maďarské nevládní organizace, které dostávají od zahraničních dárců v přepočtu zhruba 630 tisíc korun ročně, se musí přeregistrovat, otevřít své účetní knihy státu a přiznat, že jsou "zahraničními agenty".

Nový zákon, který si nechal v parlamentu schválit maďarský premiér Viktor Orbán, je zaměřen především na to, aby klesl vliv organizací financovaných miliardářem Georgem Sorosem. Orbán Sorosem podporovaný koncept otevřené občanské společnosti vidí jako přímou politickou konkurenci před volbami příští rok na jaře.

Každý bič, který protivníkovi zkomplikuje život, a navíc ho stigmatizuje a učiní pro veřejnost méně přijatelným, se proto hodí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru