Není to veselý pohled na výsledky kosovských voleb. Nejvíce hlasů si odnesla koalice vedená bývalými veliteli Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), jejichž lídr Ramuš Haradinaj je podezřelý ze zločinů proti lidskosti i válečných a dalších zločinů. Však se ani moc netají tím, že ho křeslo premiéra má ochránit před stíháním Mezinárodního tribunálu v Haagu. Snad ještě důležitější vzkaz, který voliči vyslali do světa, je ale zisk levicových extremistů ze strany Sebeurčení, kteří skončili na druhém místě. Jde přitom o radikály odmítající kosovskou vlajku i hymnu a otevřeně volající po vytvoření Velké Albánie. Obavy z jejich úspěchu jsou namístě i proto, že Sebeurčení podporují mladí lidé, kteří se kvůli korupci a vysoké nezaměstnanosti odvrátili od tradičních stran. Klid v samém srdci Balkánu, o který se Evropská unie stále více přestává zajímat, tak zůstává v nedohlednu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru