Není to veselý pohled na výsledky kosovských voleb. Nejvíce hlasů si odnesla koalice vedená bývalými veliteli Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), jejichž lídr Ramuš Haradinaj je podezřelý ze zločinů proti lidskosti i válečných a dalších zločinů. Však se ani moc netají tím, že ho křeslo premiéra má ochránit před stíháním Mezinárodního tribunálu v Haagu. Snad ještě důležitější vzkaz, který voliči vyslali do světa, je ale zisk levicových extremistů ze strany Sebeurčení, kteří skončili na druhém místě. Jde přitom o radikály odmítající kosovskou vlajku i hymnu a otevřeně volající po vytvoření Velké Albánie. Obavy z jejich úspěchu jsou namístě i proto, že Sebeurčení podporují mladí lidé, kteří se kvůli korupci a vysoké nezaměstnanosti odvrátili od tradičních stran. Klid v samém srdci Balkánu, o který se Evropská unie stále více přestává zajímat, tak zůstává v nedohlednu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru