Prognóza IDC očekává, že podniky budou zvyšovat své investice do technologií umělé inteligence a dalších kognitivních systémů. Konkrétně pro západní Evropu odhaduje studie IDC v letošním roce trh o velikosti 1,5 miliardy dolarů, tj. meziroční růst o 40 %. Průměrný meziroční růst v následujících letech by měl být ještě vyšší, což odpovídá objemu trhu 4,3 miliardy dolarů v roce 2020.

Poptávka po umělé inteligenci (AI) a dalších kognitivních technologiích přitom vychází z různých oborů, a to včetně vlád/státní správy i dalších institucí veřejného sektoru (školství/vzdělávání) a zdravotnictví. Největší podíl na investicích do AI má prozatím bankovní sektor, maloobchod a výrobní podniky s diskrétní výrobou, nicméně velké množství řešení AI se nasazuje v aplikacích, které přesahují hranice jednotlivých segmentů průmyslu (meziodvětvová řešení). I když v tuto chvíli řešení z kategorie AI nasadila jen malá část evropských organizací, velká část to plánuje učinit nebo alespoň zkoumá potenciál této technologie. Zájem je především o nasazení v oblastech s jasnou návratností investic, jako je prediktivní údržba, prevence podvodů, služby zákazníkům a tvorba prodejních doporučení. V budoucnu poroste také role AI v systémech řízení kvality a při automatizaci IT.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.