Nejen v Česku, ale i v celé Evropě studuje mnohem více chlapců než dívek STEM obory, kam spadají přírodní vědy, technické předměty, strojírenství a matematika. V 35 evropských zemích je pouze každá pátá z promujících studentů dívka. Přesto jsou právě tyto studentky mezi nejžádanějšími na trhu práce, zvlášť teď, když si zaměstnavatelé stěžují na nedostatek IT specialistů a digitálně kvalifikovaných zaměstnanců a expertů. Na evropském trhu jich už nyní chybí téměř milion a očekává se, že 90 procent pracovních pozic (nejen v technologické oblasti) bude vyžadovat určitou úroveň digitálních a počítačových znalostí.

Co odrazuje dívky od studia STEM oborů, kdy přesně o ně ztratí zájem a proč? Průzkum, který jsme prováděli po celé Evropě, ukázal, že ve srovnání s ostatními zeměmi je počáteční zájem českých dívek mnohem nižší než v jiných zemích, pokles zájmu přichází dříve a je výraznější. Nejvíce se o vědu a technologii zajímají ve věku 12 let, ale jejich zájem dramaticky klesá mezi 13. a 15. rokem života. To znamená, že během prvních let na střední škole, jež jsou pro dívky klíčovým obdobím, kdy se rozhodují o svém budoucím vzdělání a pracovním zaměření, už může být pozdě na to, abychom s nimi hovořili o oborech STEM, protože se už rozhodují pro jiné profesní dráhy než chlapci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru