Hlasy proti Jeanu-Marie Le Penovi v roce 2002 sice udržely v Elysejském paláci Jacquese Chiraka, ale neudělaly z něj silného prezidenta. Tak proč by to mělo být jinak s hlasy, které letos zastavily Marine Le Penovou a do prezidentského křesla vynesly Emmanuela Macrona? A proč by letošního vítěze nemělo čekat "soužití" s jinak politicky orientovanou poslaneckou většinou, tak jako potkalo dva jeho předchůdce? Velkou část odpovědi přinese už tuto neděli první kolo voleb do Národního shromáždění.

Vysvětlení je třeba hledat v konstrukci páté republiky, vymyšlené jejím zakladatelem Charlesem de Gaullem. Ta dlouhou dobu fungovala, protože po volbě prezidenta zpravidla následovaly s odstupem jen několika týdnů i volby do Národního shromáždění a v obou se prosadila stejná nálada ve společnosti. Nefungovalo to automaticky, protože mandáty hlavy států, sedmileté, a mandáty poslanců, pětileté, se lišily. Byla tu však pojistka, protože podle ústavy má prezident právo vyhlásit předčasné volby.

V článku se dále dozvíte

  • Až případný úspěch ve volbách do Národního shromáždění ukáže, zda nového prezidenta "neudělaly" jen hlasy proti Marine Le Penové.
  • Průzkumy Macronovi předpovídají bezmála dvě třetiny křesel v Národním shromáždění.
  • Jedinou vážnou opozicí mu zřejmě bude tradiční pravice, která chce reformy ještě radikálnější než on.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru