Příběh o ruském ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb je spletitý, leč jedna věc je nabíledni. Ač zatím nebyl veřejnosti předložen důkaz o tom, že by lidé z Trumpova okruhu celou věc s Ruskem koordinovali, chová se americký prezident tak, jako by něco výbušného a pro něj politicky smrtícího v tomto ohledu skrýval. Jako by chtěl ututlat, že torpédoval demokracii. Obrovský zájem − a to nejen ve Spojených státech − o veřejnou výpověď Trumpem vyhozeného šéfa FBI Jamese Comeyho, učiněnou včera v americkém Senátu, je nutno vidět právě touto optikou.

FBI je služba, která pod jednou střechou spojuje kontrašpionáž a kriminální policii. Comey stál v čele vyšetřovatelů, kteří oběma těmito směry prověřovali, co je pravdy na podezření ohledně koordinace s Rusy. O tom však Comey včera samozřejmě nemluvil, neboť by tím mařil práci nedávno jmenovaného speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera, taktéž bývalého šéfa FBI. Ten se před pár týdny chopil práce a zatím jsme se od něj nedozvěděli nic, věc je v běhu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?