Před volbami se Česko proměnilo v zemi vizionářů. TOP 09 má Vizi 2030, ČSSD Vizi Česko 20+, Andrej Babiš teď přišel s Vizí 2035. Vize jsou na jednu stranu skvělá věc, bez nich člověk neví, kam vlastně jde, plácá se od ničeho k ničemu. Jenže na druhou stranu, když někdo předestírá vize až příliš nablýskané, je lepší se mít na pozoru. Jinak se zbytečně vystavujeme cimrmanovské periodě, kdy fázi očekávání střídá fáze zklamání.

Dobře je to vidět na Babišově Vizi 2035 čili na tom, o čem Babiš sní, když náhodou spí, jak se píše na billboardech. Ve vizi je vše, co by si člověk přál, ale zhusta je to reálné právě jen ve snu. Příklad: Když ze své vize Babiš citoval v rozhovoru pro Novinky.cz, vypadlo z něj, že budeme mít důchody na úrovni 70−80 procent průměrné mzdy, přičemž se současně sníží daně i sociální pojištění. Perpetuum. Populace sice stárne, takže do systému bude přispívat stále méně lidí, navrch menší částky než dnes, ale žádný strach, důchodci budou dostávat více! Mnohem více! No řekněte, kdo by to nebral? Nebo armáda: V roce 2035 budeme mít o deset tisíc vojáků víc než dnes. Skvěle. Teď sice sotva stíháme financovat o třetinu menší vojsko, a to ještě za cenu toho, že i v době konjunktury máme v rozpočtu zaťatou padesátimiliardovou sekeru, ale nebojte, všechno půjde!

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?