Evropská centrální banka zvolila jako místo svého dnešního měnového zasedání Tallinn. Kromě této změny se žádná další nečeká, trh ale bude s napětím sledovat následující tiskovou konferenci. Má ECB v blízké době v plánu utahování extrémně uvolněné měnové politiky? Naznačí něco prezident banky Mario Draghi?

Problémem pro ECB je rozdíl v hospodářských cyklech jednotlivých zemí. Zatímco Německo dlouhodobě vykazuje přebytky zahraničního obchodu a kancléřka Angela Merkelová si stěžuje na slabé euro, jižní státy jako Francie a Španělsko vykazují deficit už nejméně 13 let. Utahování politiky jde ruku v ruce s posilováním měny, a tak lze čekat, že se tyto deficity ještě prohloubí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zpřísňováním měnové politiky Evropská centrální banka prohloubí rozdíly mezi Německem a jižními státy EU.
  • Zvýšení úrokových sazeb se ECB nevyhne, může si ale dovolit ještě počkat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru