Černohorský král Nikola před sto lety říkal, že se nikoho nebojí, protože "nás a Rusů jsou desítky milionů". Na carský dvůr provdal dvě dcery a sám měl hodnost maršála ruské armády.

Kde jsou ty časy! Malá balkánská země se tento týden stala 29. členem Severoatlantické aliance, což včera stvrdil ceremoniál vztyčení černohorské vlajky u sídla NATO v Bruselu. Černohorský prezident Filip Vujanović měl včera pravdu, že je to historická událost. Jak vyšlo po nedávné změně vlády v Makedonii najevo, putinovské Rusko se už léta snaží na Balkáně vytvořit pás neutrálních států a odradit tamní politiky od spojenectví se Západem. V době, kdy si právě Západ není jist sám sebou, je černohorské členství skvělá zpráva.

jarvis_59382331498ef5109864669d.jpeg
Před sídlem NATO v Bruselu vztyčili vlajku nového člena - Černé Hory.
Foto: ČTK/AP
jarvis_59382331498ef510986466a1.jpeg
Před sídlem NATO v Bruselu vztyčili vlajku nového člena - Černé Hory.
Foto: ČTK/AP

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru