Už v roce 1979 adresoval prezident Jimmy Carter Američanům vážný projev o škodlivosti posilujícího konzumerismu a požitkářství pro uspokojení vlastního ega. Kritizoval například skutečnost, že lidská identita už se nedefinuje tím, co člověk dělá, ale tím, co vlastní. "Přitom zjišťujeme, že věci ve finále neuspokojují naši touhu po nalezení smyslu a nezaplňují prázdno v našich životech," promlouval Carter k národu.

Prezident si, pravda, tehdy zahrával s popularitou. Země navyklá žít svůj americký sen o levných hypotékách, autech a benzinu zrovna čelila druhému ropnému šoku a vzpamatovávala se z recese a inflace zároveň. Američané si zvykli bez hranic "konzumovat", zatímco hlava státu jim kázala opak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus, dva třicátníci z amerického Ohia, se rozhodli opustit konzumní způsob života.
  • Došlo jim, že dnešní lidé se honí převážně za zbytečnostmi.
  • Zbavili se nadbytečných věcí, začali žít jinak, jednodušeji.
  • K takzvanému minimalismu už inspirovali zhruba 20 milionů dalších lidí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.