Pokud v příští vládě zasedne ČSSD, bude chtít ukončit mandát už se zavedeným eurem. Také lidovci, TOP 09 a STAN jsou pro stanovení termínu přijetí jednotné evropské měny. Pouze ODS navrhuje podobné snahy odmítnout. Ekonomičtí experti těchto stran své názory prezentovali na úterní debatě pořádané Hospodářskou komorou.

rusnok:
Česko je připraveno na přijetí eura

"Kdekdo se dívá na euro jako na hořící bankovku. Ale nebudeme-li v tvrdém jádru eurozóny, ocitneme se zcela mimo," uvedl ekonom ČSSD Michal Pícl. Podle něj se v případě nepřistoupení k euru změní postavení České republiky vůči Evropské unii. "Slovensko, které už má euro, se přimkne k Německu a my zůstaneme na okraji s
Maďarskem a Polskem," dodal Pícl.

Naopak poslanec za ODS Jan Skopeček označil eurozónu za systém postavený na špatných základech.

V něm podle něj bohaté státy doplácejí na ty chudší, což brání vytváření jednotné politiky, která by byla výhodná pro všechny členy unie. "Je dobré mít autonomní měnovou politiku, což se projeví zejména v období krize. Eurozóna je nemocný projekt," řekl Skopeček.

Svým prohlášením se dostal do sporu s bývalým ministrem financí a poradcem KDU-ČSL Ivanem Pilipem. Ten uvedl, že euro dlouhodobě jako měna posiluje a s výjimkou Řecka, které je podle Pilipa marginálií, se jinak všechny státy, které měly potíže, dostaly do zdravé kondice.

"Je to, jako kdybych začal prosazovat vystoupení Prahy z České republiky, protože se mi nechce doplácet na Bruntálsko nebo Tachovsko," argumentoval.

Další příznivec eura Milan Klásek, coby expert TOP 09, poukazoval na politické důvody přijetí eura. "Vnímáme ten projekt jako politický, který nás vede do civilizovaného západního světa. Jsme ve střední Evropě a jednoznačně se ukázalo, že platí, že čím víc tu je západních hodnot, tím méně je tady vlivů východních," řekl.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru