Cíl novely stavebního zákona − zrychlit a zefektivnit proces rozhodování tak, aby infrastruktura důležitá pro stát, podnikatele i pro občany byla co nejdříve postavena − je široce sdíleným zájmem.

Veřejnost, bohužel do značné míry i kvůli ne zcela přesným informacím široce prezentovaným většinou médií ("… ekologové opět zablokovali stavbu XY…"), a lidé ze stavebnictví však mají pocit, že je za tím příliš široké spektrum těch, kdo se mohou stavebního řízení účastnit a vznášet své připomínky. Mluví se o vybírání "výpalného" za klid od environmentálních či občanských nevládek a o tom, že se jim opakovanými odvoláními a soudními kauzami daří zlovolně stavby o dlouhá léta zdržovat. Veřejnost už toho má prostě dost, a proto jí nevadí snaha zásadně osekat právo vyjádřit se ke stavbám. Byť je to krok, ke kterému normálně sahají jen centralizované, až totalitní režimy v méně rozvinutých částech světa.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru