Lidé jsou už tak nastaveni, že se v dobách krize obracejí k minulým autoritám, s nadějí, že právě ony ukážou cestu ven. A tak se dnes znovu čte Machiavelli, který toho tolik věděl o perverzích i dobrých vlastnostech Vladaře, Vůdce, který dnes zase tolik chybí, až se jich ve světě najednou zjevuje více, než by bylo zdrávo. A když už vůdce nechybí, naplňuje všechny manipulativní, i když z dnešního pohledu spíše praktické vize a rady slavného italského polyhistora vrcholné renesance.

Vracejí se i jiní. Připomíná se Marx a jeho nástupci. Marx, vynikající analytik globálního kapitalismu, který však ještě nepočítal s jeho ryze "finanční odchylkou", takže u něho nenajdeme ani písmeno k otázce, jak vybřednout z kasinového stadia kapitalismu, v němž se všechno stalo virtuální směnnou hodnotou a realita je už jen jejím derivátem. Připomíná se také italský marxista Gramsci, který předpovídal přechodové fáze mezi dějinnými epochami, v níž zřejmě žijeme i teď, marně hledajíce nové paradigma. Cituje se Nietzsche, který hovořil o propadání se západní civilizace do propasti nihilismu, která je tak nepředstavitelně hluboká, že do ní budeme padat celá desetiletí, až možná někde u jejího potenciálního dna nalezneme záblesk nových bytostí, kterým německý filozof metaforicky říkal "nadlidé".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru