Silná poptávka po hypotékách pokračuje, a to i přesto, že financování bydlení je od dubna méně dostupné. Banky na základě doporučení ČNB nesmí půjčovat nad 90 procent ceny nemovitosti a nad 80 procent její hodnoty mohou poskytnout jen 15 procentům nových hypoték. Skutečný dopad regulace se ale ukáže nejdřív v létě, shodli se účastníci kulatého stolu Hospodářských novin na téma Budoucnost hypoték v Česku.

Centrální banka dubnovým doporučením navazuje na opatření z loňského října, kdy bankám zakázala nabízet žadatelům stoprocentní hypotéky. Zpřísněním podmínek chce ČNB zabránit přehřátí trhu a problémům se splácením, které by mohli mít lidé kupující nemovitosti bez vlastních úspor při růstu úrokových sazeb nebo třeba v době stoupající nezaměstnanosti.

V článku se dále dozvíte

  • Jaký dopad bude mít přijetí novely omezující hypotéky, záleží podle zástupců trhu hlavně na konkrétním nastavení limitů. Velmi tvrdá pravidla by podle nich mohla vést k tomu, že až třetina domácností nově nedosáhne na hypotéky.
  • Částečné zpřísnění podmínek platí už od dubna ve formě doporučení, podle účastníků kulatého stolu HN ale zatím poptávku nesnížilo. Jak na trh dopadla opatření centrální banky, se podle nich ukáže už v létě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru