Nejčastějším cílem zahraničních cest Čechů jsou státy, ve kterých mají všichni občané Evropské unie nárok na stejnou úroveň bezplatné zdravotní péče jako místní obyvatelé. Stačí jim k tomu jen evropský průkaz pojištěnce, kterými české pojišťovny standardně vybavují své klienty už od vstupu do EU v roce 2004. Podle specialistky Jany Menclové z České asociace pojišťoven by přesto lidé neměli do zahraničí bez komerčního cestovního pojištění vůbec vyjíždět.

HN: Proč pojišťovny každý rok nabádají klienty, aby utráceli peníze za cestovní pojištění i při cestách do zemí, kde platí evropský průkaz pojištěnce?

Na základě evropského průkazu je hrazeno pouze ošetření ve státních zařízeních. Pokud byste byli převezeni do soukromé nemocnice, zdravotní pojišťovna náklady na léčbu neproplatí. U většiny ošetření navíc lidé v zahraničí platí spoluúčast, která není v rámci evropského průkazu hrazena. Může to být například 15 procent celkových nákladů. Hrazeny obvykle nebývají ani léky. Příkladem může být návštěva zubaře ve Francii, kde si každý občan doplácí na ošetření pár desítek eur. Je to dané zákonem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Lidé by neměli vyjíždět do zahraničí bez komerčního pojištění.
  • Evropský průkaz pojištěnce nehradí všechny výlohy spojené s ošetřením, ty se mohou vyšplhat i do milionových výšek.
  • Specialistka ČAP Ivana Menclová také upozorňuje, že všechna pojištění nejsou stejná a je třeba se s nimi pečlivě seznámit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.