Rychlý zásah Britů proti teroristům velmi oceňuje šéf českých policistů Tomáš Tuhý. V rozhovoru s HN kromě bezpečnosti v zemi mluví i o nehodě policisty a hradního protokoláře Vladimíra Kruliše ve sportovním BMW. "Vytvořili jste si bublinu. Jestli při Dnech policie přijde otec s malým dítětem, které se bude chtít posadit do auta, a policisté mimo službu s ním udělají okruh, přece je za to nebudu trestat," pomáhá si Tuhý příměrem.

HN: Po útoku v Londýně zlikvidovala tamní policie teroristy do osmi minut. Jak jejich zákrok hodnotíte?

Musím jim k té rychlosti a efektivitě zákroku pogratulovat. Každá situace má nicméně svůj individuální přístup. Situace, rozmístění policejních hlídek, informace z místa − vše hraje roli.

HN: Co kdyby k tomu došlo v Praze? Dokázala by česká policie reagovat takto rychle?

Každá situace je jedinečná. Česko se po prvních útocích v Evropě připravuje. Navíc jsem uvítal zprávu, že vláda schválila koncepci rozvoje policie, která má garantovat větší počty třeba i na ochranu před terorismem či boj s nelegální migrací.

HN: Pokud by k útoku došlo v Praze, jak dlouho by policii trvalo, než by zasáhla?

V rámci prvního stupně ohrožení terorismem je v ulicích vyšší počet hlídek a policistů s dlouhými zbraněmi. Británie je už kvůli předchozímu útoku v jiném stupni ohrožení terorismem a počty nasazených policistů jsou rozdílné než v Česku. Nemáme stejnou startovací čáru.

HN: Poslední útoky v Evropě mají společný jmenovatel: teroristé používají nástroje, které jsou běžně k dostání, jako třeba nože. Jindy zaútočí jedoucími vozidly.

Vnímáme to a zaměřujeme se na to i při cvičeních.

HN: Hrozí u nás teroristické útoky?

Česko patří mezi bezpečnější země. Ale nedá se vyloučit nic.

HN: Britská premiérka Theresa Mayová teď hovoří o nutnosti většího nasazení odposlechů či větší kontrole internetu. Je to i směr vašeho uvažování?

Chceme posílit kompetence a pravomoci, které zasahují do ochrany osobních údajů. Jeden z takových prvků je i systém, který by měla policie a vybrané služby mít k dispozici kvůli třeba vyhledávání obličejů.

HN: To mají dělat i nové kamery v Praze, že?

Daleko jednodušeji by se skenovaly obličeje, aby se dal odhalit podezřelý člověk, který třeba cestoval přes republiku nebo se pohybuje na konkrétním místě. Souvisí to ale i se změnou legislativy.

HN: Až skončí rozhovor, svezl byste nás svým služebním vozem?

Kdybyste měli zájem dělat reportáž, jak vypadá třeba den s policejním prezidentem nebo práce policie, oprávnění mám a ve svém superbu bych vás svezl. Pokud by k tomu byl důvod.

HN: Bylo správně, že v havarovaném BMW seděl hradní protokolář Kruliš?

Nemám na to odpověď, neznám ty důvody. Teď to prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a až budu vědět, proč byl v tom autě pan Kruliš, pak na to budu znát odpověď a odpovím.

HN: Takže důvody, proč v tom voze byl, nyní neznáte?

Já to nyní nevím. Nebudu zpochybňovat práci jihomoravského policejního ředitele Leoše Tržila na základě zatím nevysvětlených okolností. Jestli tady máme návštěvu prezidenta a někdo je její součástí a domlouvá program s policií, není to standardní vztah. Bylo to součástí návštěvy prezidenta a pan Kruliš byl součástí doprovodu.

HN: Problém ale je přece v tom, že to pak vypadá jako papalášské manýry.

To se nezlobte, ale vytvořili jste si bublinu. Jestli v rámci Dnů policie v Letňanech bude na místě BMW i3 − které samozřejmě není taková štika jako i8 − a pokud přijde otec s malým dítětem a ten chlapeček se bude chtít do toho auta posadit a na výstavišti s ním policisté mimo službu udělají okruh, přece je za to nebudu trestat. Je to v rámci prezentace. Ale já nevím, jak to proběhlo na Moravě. A jestli tam bude jakákoli pochybnost nebo něco špatného, tak to nebudu zastírat a řeknu to narovinu. Ale teď to prostě nevím. Řekl jsem GIBS, aby v prověřování okolností nehody BMW i8 pracovali bez průtahů. Abych i já mohl být seznámen s výsledky. A kdyby inspekce nerozhodla, aby nám to mohla předat a já abych mohl pokračovat. Rozehrála se kolem toho velká mediální kampaň a různé spekulace ohledně odvolávání pana Tržila. Nic takového jsem neřekl.

HN: Jak je na tom nyní zraněný policista?

Probrali jej na konci minulého týdne z umělého spánku. Jeho stav není uspokojivý. Z toho nejhoršího je ale doufejme venku.

HN: Dokáže komunikovat?

Byla jej navštívit jeho rodina. Zamával jim a usmál se na ně. Je to pro nás signál, že vnímal jejich přítomnost.

HN: Nehoda se stala ve voze vypůjčeném od soukromé firmy. Hodláte v budoucnu v podobné formě pokračovat? Osvědčuje se to?

Aby mohla policie vyhodnotit kvalitu vozidel, musí tomu předcházet určitá testovací fáze. Takže obecně nevylučuji, že policie i v dalších obdobích bude vozidla různých značek a různých typů využívat pro možnosti testování.

HN: Vláda v pondělí schválila koncepci rozvoje policie, v níž se navyšují i počty policistů. Nebude problém ta místa zaplnit, když je nyní tak nízká nezaměstnanost?

Dosud se nám podařilo splnit plán náboru na 100 procent. Budeme mít ale těžký úkol.

HN: Přece jen kritéria na přijetí k policii jsou dost přísná.

Chceme v budoucnu dát prostor pro práci u policie například i cizím státním příslušníkům, ve výjimečných případech. V některých případech by to mohli být i lidé, kteří nesplňují středoškolské vzdělání s maturitou, s přihlédnutím k novým aktivitám, které dnes například cizinecká policie dělá. Dneska jsou zapotřebí i takoví v uvozovkách vojáci, jejichž činnost je monotónní a odpovídají právě té druhé platové třídě, kde není potřeba mít středoškolské vzdělání s maturitou. Třeba v Maďarsku je volí právě na ostrahu zelené hranice. My otvíráme dveře pro větší možnost náboru. V nejbližší době toho nejspíš nevyužijeme, ale rádi bychom i s tímto do budoucna měli možnost pracovat.

HN: Jedním z útvarů, kde chybí policisté, jsou i hlídky na Pražském hradě. Jsou ty zesílené hlídky a další bezpečnostní opatření stále potřeba? Není to naopak kontraproduktivní, když tam vznikají takové fronty?

Pražský hrad je sídlo prezidenta republiky. Já nemohu rozporovat materiál, který projednávala vláda a který umožnil v dalších letech zvýšit bezpečnostní prvky při ochraně sídla prezidenta. Když se podíváme, jak jsou zabezpečována sídla prezidentů jiných států, Česká republika v tom netvoří žádnou výjimku.