Ekonomika eurozóny je už zhruba na hranici svých možností a nezaměstnanost rychle klesá. Mzdy − a tím pádem i ceny − nicméně nadále rostou poměrně pomalu. Evropská centrální banka nedávno nabídla jedno možné vysvětlení této záhady: zásoba potenciálních zaměstnanců je ve skutečnosti možná mnohem větší, než se zdá.

Oficiální statistiky nezaměstnanosti se zaměřují na poměrně úzkou definici nezaměstnanosti. Tradičně se za nezaměstnaného považuje ten, kdo nemá žádnou práci, aktivně ji hledá a může do ní hned nastoupit. ECB ale upozornila na statistiky měřící rozšířenou nezaměstnanost. Jde o lidi, kteří splňují jen některé z uvedených podmínek. Řadí se sem ti, kteří nemají práci a buď ji ani nehledají (ačkoliv by mohli hned nastoupit), nebo nemůžou hned nastoupit (ačkoliv práci hledají). A patří sem i lidé, kteří pracují na zkrácený úvazek a rádi by pracovali na úvazek větší.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru