Virginijus Ramanauskas začal podnikat s tisíci eury v kapse před téměř dvaceti lety. "Jsem vystudovaný inženýr, hodně přátel tehdy odešlo do zahraničí, ale já chtěl zůstat doma," vysvětluje Litevec z druhého největšího města země Kaunasu. Dnes zaměstnává ve své firmě Enerstena přes čtyři stovky lidí, má pobočky ve Finsku i na Ukrajině a je předsedou asociace Litbioma sdružující firmy z energetické oblasti, které se zabývají zpracováním a spalováním biomasy.

Tento v Evropě relativně okrajový obor se v Litvě, která se nechala inspirovat skandinávskými státy, stal klíčovým odvětvím národní energetické bezpečnosti i dobrým byznysem. Díky zavádění biomasy jako zdroje energie pro ústřední topení a pro firmy Litva už dávno splnila své závazky vůči Evropské unii pro rok 2020. Podíl obnovitelné energie v Litvě přesáhl čtvrtinu místní spotřeby.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru