Vicepremiér Pavel Bělobrádek jako zatím nejvyšší představitel Česka navštívil sněm Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu. Zdůraznil, že se nepřijel omlouvat ani usmiřovat, přijel k sousedům jako návštěva na oslavu, na kterou byl pozván. "Samozřejmě že nesmíme zapomínat. Hlavně na časy násilí a brutality před, při i po druhé světové válce. To se nesmí opakovat. Už nikdy se nesmějí vyhánět lidé ze svých domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu," řekl Bělobrádek.

Komunisté a část ODS, reprezentovaná Janem Zahradilem, označují Bělobrádkovu návštěvu za "nevhodnou, necitlivou a neakceptovatelnou". I po 72 letech, kdy nikdo po nikom nic nechce, považuje část společnosti sudetské Němce za strašáka. Bělobrádkovo přání, aby se v budoucnu staly podobné návštěvy našich politiků něčím zcela normálním, tak bude nejspíš oslyšeno.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru