Vicepremiér Pavel Bělobrádek jako zatím nejvyšší představitel Česka navštívil sněm Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu. Zdůraznil, že se nepřijel omlouvat ani usmiřovat, přijel k sousedům jako návštěva na oslavu, na kterou byl pozván. "Samozřejmě že nesmíme zapomínat. Hlavně na časy násilí a brutality před, při i po druhé světové válce. To se nesmí opakovat. Už nikdy se nesmějí vyhánět lidé ze svých domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu," řekl Bělobrádek.

Komunisté a část ODS, reprezentovaná Janem Zahradilem, označují Bělobrádkovu návštěvu za "nevhodnou, necitlivou a neakceptovatelnou". I po 72 letech, kdy nikdo po nikom nic nechce, považuje část společnosti sudetské Němce za strašáka. Bělobrádkovo přání, aby se v budoucnu staly podobné návštěvy našich politiků něčím zcela normálním, tak bude nejspíš oslyšeno.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru