Po třetím teroristickém útoku ve Spojeném království během 73 dní poddaní Jejího Veličenstva asi chtějí po ministerské předsedkyni spíše činy než slova. Přesto krátký monolog Theresy Mayové po nedělním zasedání vládního krizového výboru vzbudil velkou a zaslouženou pozornost. Věta o tom, že "naše západní hodnoty jsou silnější než ideologie islamistického terorismu", jako by zapadla ve staccatu tvrdých slov, že Britové nemohou dál předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako doposud. Premiérka se ale hlavně nadechla k větě o "dosavadní přílišné toleranci k extremismu v naší zemi", což oproti dosavadnímu přístupu a rétorice představuje obrovský posun. "Enough is enough." Už toho bylo dost… Komentátoři a analytici se okamžitě shodli na tom, že tento shluk písmen v sobě skrývá obrovský potenciál, který jde daleko za úvahy o zintenzivnění práce zpravodajských služeb a větší regulaci internetu coby platformy pro teroristické pikle.

Jako by v neděli dopoledne v Downing Street kamsi zmizel pláštík proslulé britské korektnosti. I při povinném "odečtu" faktoru, že nás jen čtyři dny dělí od parlamentních voleb a že předsedkyně nejsilnější strany v zemi chce vypadat tváří v tvář teroristické hrozbě rozhodně, byla ve slovech ministerské předsedkyně jakási přidaná hodnota. Sama Mayová navíc tuto úvahu podpořila slovy, že ideologii islamistického terorismu neporazí jen zahraniční vojenské intervence nebo promyšlenější operace zpravodajských služeb. Začít se zkrátka musí doma. Podle Theresy Mayové nemají teroristé bezpečná zákoutí jen ve virtuálním, ale taky v reálném světě. V případě atentátníků z London Bridge a Borough Marketu to totiž zase vypadá na tzv. "homegrown" teroristy, tedy radikály s britským pasem vychované (nebo doslova "vypěstované") na špinavých dvorcích anglických měst, kam oko policisty a agenta zpravodajské služby prostě nedohlédne. A upřímně, jestli se útočníci dohodli na svém zrůdném činu třeba v sobotu ráno u kávy, policie ani tajná služba je dost dobře zastavit nemohly.

V článku se dále dozvíte

  • Premiérka Mayová řekla, že Británie byla dosud k extremismu příliš tolerantní.
  • Bát by se měli i sympatizanti teroristů plus ti, kteří by snad vzdáleně koketovali s myšlenkou, že najíždět autem do lidí ve jménu zvrácené ideologie je snad normální.
  • Britové zřejmě už nebudou ani váhat s vyhošťováním extremistických duchovních.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.