Někteří regionální politici za hnutí ANO možná před volbami "doplatí" na to, že jejich šéf Andrej Babiš musel opustit vládu. Místo práce na ministerstvu financí se zaměřil mimo jiné na to, jak vypadají kandidátky hnutí do parlamentních voleb. A jelikož má podle stanov právo do nich zasahovat, je jisté, že někteří politici ANO budou mít menší šanci získat poslanecký mandát.

Babišovi se nelíbí, že vysoce postavení komunální politici míří na výhodná místa kandidátek, která by jim zajistila navíc i místo v Poslanecké sněmovně. "Jsem přesvědčený, že každý náš politik by měl mít pokud možno jednu funkci. Jako hnutí dlouhodobě avizujeme, že by se neměly zdvojovat funkce," potvrzuje výhrady šéf ANO, který už začal kandidátky procházet.

10. místo

by měli podle zdrojů z ANO na kandidátkách obsadit komunální politici hnutí, kteří mají vysoké posty.

I když nechtěl mluvit o konkrétních jménech, lidé z jeho okolí poukazují například na postavení hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové. Tato bývalá místopředsedkyně sněmovny by se do ní chtěla opět dostat ze středočeské kandidátky, čemuž chce ale Babiš zabránit. "Budeme mít snahu, aby se z druhého nebo třetího místa přesunula na místo nižší, třeba až desáté," říká zdroj z vedení hnutí ANO.

Sám Babiš se odmítl přímo k Jermanové vyjádřit, uvedl ale, že pro středočeskou kandidátku počítá na volitelné místo s Milanem Hniličkou, bývalým špičkovým hokejovým reprezentantem. "S kandidaturou počítám, i když nevím, na jakém budu místě," řekl samotný Hnilička. S Babišem jako jedničkou této kandidátky už tvoří dvojici, která se ukazuje na předvolebních akcích. Jak se zachová samotná hejtmanka, která si v regionu drží velmi silné postavení, není jasné. Na dotazy HN nereagovala.

Babišovo Privilegium

◼ Mimořádné právo zasahovat do kandidátních listin má předseda ANO Andrej Babiš díky změně stanov z února letošního roku.
◼ V bodě jedenáct stojí, že předseda hnutí může zasáhnout do kandidátní listiny, a to tak, že může kohokoliv vyškrtnout nebo může změnit pořadí jednotlivých kandidátů.
◼ Stejné právo má i celý výbor ANO, což je nejužší tým okolo předsedy hnutí Babiše.

Podobně by měli dopadnout také další vysoce postavení regionální politici ANO. Ať už primátor Brna Petr Vokřál, nebo hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. "Posunutí na kandidátce by mi vážně nevadilo. Chci podpořit našeho krajského lídra ministra Dana Ťoka," řekla Vildumetzová.

Naopak lepší zprávy má Andrej Babiš pro bývalého novináře Martina Komárka. Ten se původně nedostal na kandidátku v Libereckém kraji ani v Praze, ale předseda ANO se jej pokusí na nějaké místo zařadit zřejmě v hlavním městě. "Původně nechtěl kandidovat, ale myslím, že by nakonec mohl. Je známý, takže by ho lidé mohli vykroužkovat," uvedl šéf hnutí ANO Babiš.

Související