S dědictvím po lidech, kteří nemají dědice, a tak po nich dědí stát, má sice hodnotu miliard korun, ale státu prý přináší jen starosti. Alespoň to říká Radek Ležatka z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A často jsou to až kuriozity, o které se stát musí postarat.

Jaká byla nejdražší věc, kterou stát zdědil?

Platí, že velká většina věcí je bezcenná a mnohdy i hygienicky závadná. Nicméně existují i případy hodnotných odúmrtí. V loňském roce státu například připadla pozůstalost, jejíž celková hodnota přesahuje 18 milionů korun. Majetek zahrnuje zejména osmnáct pozemků a dvě stavby nacházející se v katastrálním území Horní Heršpice, Jaroměřice nad Rokytnou, Karlov a Dubňany. V Praze Dejvicích jsme prodali byt z odúmrti za sedm milionů korun. V Říčanech úřadu připadl dům s pozemkem, který byl prodán za částku přesahující šest milionů korun. Státu v minulosti připadla také například fara z 18. století.

Dědíte i cenné sbírky?

Například brněnské pracoviště loni předalo Moravské galerii v Brně celkem 56 obrazů a litografií v celkové hodnotě 10 088 700 korun. Po manželích z Jablonce nad Nisou pak státu připadla unikátní sbírka oceněná na 29 milionů korun. Obsahovala mimo jiné i 3511 starých tisků či několik desítek tisíc knih, mezi nimiž byly i vzácné rukopisy.

A co tedy byla ta nejdražší věc?

Zřejmě největší dědické řízení, co do výše jeho ocenění bylo podle dostupných informací v roce 2005, kdy byl majetek po zemřelé osobě oceněn na více než 35 miliónů korun. Úřadu připadly mimo jiné cenné papíry v hodnotě přes 11 miliónů korun a zůstatky na celkem deseti vkladových účtech v hodnotě více než 8 miliónů korun.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru