Rusko a Čína v pátek uvedly, že neodstoupí od Pařížské dohody o ochraně klimatu. Reagovaly tím na čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že Spojené státy se ze stávající dohody stahují a chtějí vyjednat nové podmínky. Informovala o tom agentura Reuters.

"Rozhodli jsme se ke klimatické dohodě připojit a myslím si, že toto rozhodnutí nebudeme měnit," prohlásil v pátek místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič.

Také Čína, která patří s USA k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, v pátek slíbila, že "dodrží svůj závazek a bude bojovat proti klimatickým změnám".

"Pařížská dohoda je nejširší dohodou mezinárodního společenství v oblasti ochrany životního prostředí. Účastníci dohody by si měli vážit tohoto výsledku, k němuž nebylo snadné dospět," řekla na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Trojice států USA chce dodržet klimatickou dohodu

Americké státy Kalifornie, New York a Washington se rozhodly, že o své vůli a navzdory rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa dodrží závazky pařížské klimatické dohody. V rámci USA proto tato trojice států založila klimatickou alianci, o členství prozatím uvažuje dalších sedm amerických států. K naplnění cílů pařížské dohody se zavázalo také více než 80 starostů velkých amerických měst, kteří se již před několika lety rozhodli společně snížit emise skleníkových plynů.

Po Trumpově čtvrtečním oznámení, že Spojené státy vystupují z pařížské klimatické dohody z roku 2015, guvernéři Kalifornie, New Yorku a Washingtonu Jerry Brown, Andrew Cuomo a Jay Inslee založili Klimatickou alianci Spojených států. Tato trojice amerických států zastupuje přes 20 procent populace USA a zároveň patří k motorům americké ekonomiky; v loňském roce se na celkovém výkonu amerického hospodářství podílela z takřka 25 procent, uvedl portál electrek.co.

Zmíněná trojice guvernérů zároveň vyzvala své kolegy z dalších států, aby se připojili. Přinejmenším sedm dalších guvernérů, mimo jiné z Colorada, Virginie, Rhode Islandu či Connecticutu, ohlásilo, že o návrhu uvažují.

Dodržet závazky z Paříže chce také většina starostů velkých amerických měst, kteří v roce 2014 vytvořili sdružení s názvem Starostové státní klimatické akční agendy. Z více než stovky těchto starostů 82 podepsalo prohlášení, že chtějí pokračovat v pařížském plánu. Portál medium.com poznamenal, že v signatářských městech žije 39 milionů Američanů.

Odstoupení Spojených států od pařížské dohody o ochraně klimatu by mohlo do konce století přidat ke stále se zvyšujícím globálním teplotám další 0,3 stupně Celsia. Uvedl to v pátek představitel Světové meteorologické organizace (WMO) Deon Terblanche.
Související