Holokaust představuje nejen největší masovou vraždu v dějinách lidstva, ale i jednu nevídaně rozsáhlou loupež. Židovské rodiny přicházely nejen o své blízké, ale i o všechen, často velmi cenný majetek. A ti, kteří přežili, dodnes vůbec netuší, kde například umělecká díla z rodinných sbírek skončila.

Česko se k hledání židovských vlastníků obrazů či jiných artefaktů, jejichž část se dostala do českých a moravských muzeí a galerií, jiné zmizely v rukou gestapa, odhodlalo před 16 lety. Vzniklo Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, které vycházelo ze zásad washingtonské deklarace přijaté v roce 1998. V ní se 44 států, včetně Česka, shodlo, že je třeba ukradená a nenavrácená umělecká díla dohledat a identifikovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.