V souvislosti s brexitem se objevují diskuse o tom, zda se bude angličtina i nadále používat jako "lingua franca", tedy univerzální jazyk evropského společenství. Známý provokatér Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, dokonce nedávno prohlásil, že angličtina ztrácí svůj význam, a ve svém ofi­ciálním projevu pokračoval ve francouzštině. Přesto se neobávám, že by skutečně došlo na jeho slova a angličtina z evropské komunikace zmizela.

Po světě ji ovládají zhruba dvě miliardy lidí, prosadila se nejen kvůli ekonomické a politické síle USA a Velké Británie, ale také díky své praktičnosti. Stačí si porovnat psaný projev ve francouzštině, kde se v každém druhém slově objeví nějaký zvláštní znak a gramatika je tak těžká, že s ní zápasí i rodilí mluvčí. Můžeme také říci, že mail v angličtině je radost, zatímco mail ve francouzštině je starost. Můžete psát bez akcentů, ale pak píšete jako nedovtipný "massa Bob" z knížek Karla Maye, nebo si dáte s akcenty práci, ale v takovém případě jednoznačně doporučuji kopírování z Wordu. Ve francouzštině máme akcenty ostré, tupé a lomené, máme rozlučník (dvě tečky nad i, u, e), háček pod c a mnohé další libůstky. Psaní mailu bez francouzské klávesnice je téměř nadlidský úkol.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru