V souvislosti s brexitem se objevují diskuse o tom, zda se bude angličtina i nadále používat jako "lingua franca", tedy univerzální jazyk evropského společenství. Známý provokatér Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, dokonce nedávno prohlásil, že angličtina ztrácí svůj význam, a ve svém oficiálním projevu pokračoval ve francouzštině. Přesto se neobávám, že by skutečně došlo na jeho slova a angličtina z evropské komunikace zmizela.
Po světě ji ovládají zhruba dvě miliardy lidí, prosadila se nejen kvůli ekonomické a politické síle USA a Velké Británie, ale také díky své praktičnosti. Stačí si porovnat psaný projev ve francouzštině, kde se v každém druhém slově objeví nějaký zvláštní znak a gramatika je tak těžká, že s ní zápasí i rodilí mluvčí. Můžeme také říci, že mail v angličtině je radost, zatímco mail ve francouzštině je starost. Můžete psát bez akcentů, ale pak píšete jako nedovtipný "massa Bob" z knížek Karla Maye, nebo si dáte s akcenty práci, ale v takovém případě jednoznačně doporučuji kopírování z Wordu. Ve francouzštině máme akcenty ostré, tupé a lomené, máme rozlučník (dvě tečky nad i, u, e), háček pod c a mnohé další libůstky. Psaní mailu bez francouzské klávesnice je téměř nadlidský úkol.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru