Bojovníci teroristické organizace Islámský stát se připravili na konečnou bitvu v iráckém Mosulu, největším městě, které obsadili. Stáhli se do staré čtvrti, zejména do mešity an-Núrí, kde se opevnili. Údajně zabarikádovali sousední ulice a připravují se k boji proti irácké armádě, která je v některých případech jen 200 metrů od nich.

"Bojovníci Islámského státu vědí, že mešita je nejdůležitější cíl," řekl agentuře Reuters Hišám al-Hášimí, odborník na terorismus působící také jako poradce iráckých úřadů. Je to významný strategický bod ve městě, a navíc jde o prestiž. Islámský stát se chlubil dobytím velkého města, tamní mešita má pro něj symbolický význam. Údajně ji postavil sultán Núr ad-Dín, který ve středověku sjednotil území Sýrie, dobyl část okolních území a vyhlásil svatou válku − džihád − křižákům a Byzantincům.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.