Na první pohled to vypadá překvapivě. Andrej Babiš se pokouší odtáhnout od Miloše Zemana. Možná prý proti němu postaví vlastního prezidentského kandidáta. Copak se stalo? Vždyť k sobě měli zatím stále blíž! Že by rozkol? Kdepak, zachovejme klid. Mocenská koalice jede dál, jen Babiš vypustil mlhu, aby na ni nebylo tolik vidět.

Zemanovi klesá obliba u voličů, Babiš se od něj proto odvrací

Babiš zkrátka přišel na to, že příliš okaté sbližování se Zemanem nakonec může být průšvih. Otevřené spojenectví mu sice pomáhá v přetahování příznivců KSČM a ČSSD libujících si v sociálním konzervatismu a autoritářství, ale na druhou stranu ho oslabuje u liberálních voličů. Je to dlouhodobý trend. Zatímco v roce 2014 Babišovi ještě věřilo 51 procent lidí, kteří odmítali Zemana, v roce 2016 to bylo už jen 33 procent. Zeman navíc v průběhu politické krize ztratil důvěru 14 procent voličů. Lidé kolem Babiše definitivně pochopili, že s otevřeným kamarádstvím je nutné brzdit. Toto a nic jiného je důvod, proč nyní Babiš poskytl sérii rozhovorů, ve kterých začal tvrdit, že se Zemanem zas až tolik společného nemá.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru