Na první pohled to vypadá překvapivě. Andrej Babiš se pokouší odtáhnout od Miloše Zemana. Možná prý proti němu postaví vlastního prezidentského kandidáta. Copak se stalo? Vždyť k sobě měli zatím stále blíž! Že by rozkol? Kdepak, zachovejme klid. Mocenská koalice jede dál, jen Babiš vypustil mlhu, aby na ni nebylo tolik vidět.

Zemanovi klesá obliba u voličů, Babiš se od něj proto odvrací

Babiš zkrátka přišel na to, že příliš okaté sbližování se Zemanem nakonec může být průšvih. Otevřené spojenectví mu sice pomáhá v přetahování příznivců KSČM a ČSSD libujících si v sociálním konzervatismu a autoritářství, ale na druhou stranu ho oslabuje u liberálních voličů. Je to dlouhodobý trend. Zatímco v roce 2014 Babišovi ještě věřilo 51 procent lidí, kteří odmítali Zemana, v roce 2016 to bylo už jen 33 procent. Zeman navíc v průběhu politické krize ztratil důvěru 14 procent voličů. Lidé kolem Babiše definitivně pochopili, že s otevřeným kamarádstvím je nutné brzdit. Toto a nic jiného je důvod, proč nyní Babiš poskytl sérii rozhovorů, ve kterých začal tvrdit, že se Zemanem zas až tolik společného nemá.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?