Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce obhájit kariérní řád učitelů ve sněmovně a práci na novele dokončit. Uvedla to ve středu na briefingu po jednání Senátu, který novelu vrátil se změnami poslancům. Demisi, kterou Valachová podala ke středečnímu datu kvůli kauze se sportovními dotacemi, nestahuje. O situaci bude mluvit s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), termín neuvedla.

"Já svou demisi nestahuji. Chtěla bych dokončit kariérní řád," uvedla Valachová s tím, že s kariérním řádem spojila svou demisi. "Demisi má pan prezident, on tedy rozhoduje o jejím dalším osudu," dodala. 

Jediný, kdo může rozhodnout, kdy v čele resortu oficiálně skončí, je prezident Miloš Zeman, který něco takového zatím nemá vůbec v úmyslu. "Prezident dal paní ministryni čas na rozmyšlenou," vysvětlil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman na tiskové konferenci na závěr návštěvy Jihomoravského kraje uvedl, že dal Valachové čas do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu 10. června. Pokud si svůj odchod z vlády do té doby nerozmyslí, Zeman ji odvolá a na její místo jmenuje současného náměstka Stanislava Štecha.

Valachová se tak ocitla v obtížné situaci. Prezident se ji snaží přesvědčit, aby na svém místě zůstala, zatímco premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby skončila. Prezidentovi poslal premiér návrh na odvolání ministryně minulý týden, stejně jako návrh na jméno jejího nástupce Stanislava Štecha, dosavadního náměstka ministryně.

"Premiér čeká, že prezident bude jednat v souladu s ústavou," řekl v úterý vládní mluvčí Martin Ayrer. Podle ústavy by měl prezident vyhovět návrhu Sobotky co nejdříve, ale kdy se tak stane, není jasné. Zeman však příliš nespěchal ani s nedávným odvoláním ministra financí Andreje Babiše.

Prosazení kariérního řádu není jedinou věcí, kvůli které by si Valachová přála na ministerstvu zůstat. "Chci ještě vyjednat co nejlepší rozpočet pro školství, protože poté bude možné navýšit platy učitelů, což jsem slíbila," přibližuje své další kroky. Na otázku, jestli tedy nechce zůstat ministryní až do voleb, odpověděla, že toto není v jejích rukou. "Hlavní věc je, že premiér poslal mou demisi na Hrad," říká Valachová.

Sama přitom odmítá osobní odpovědnost za pochybení své náměstkyně Simony Kratochvílové, která čelí podezření, že nezákonně ovlivňovala rozdělování dotací na sport. "Přijala jsem politickou zodpovědnost v době ústavní krize," připomíná nedávnou koaliční roztržku, kdy premiér chtěl, aby z vlády odešel ministr financí Andrej Babiš. "Osobní odpovědnost ale odmítám, udělala jsem maximum, existoval několikastupňový systém kontroly rozdělování dotací, ale počínání náměstkyně jsem ovlivnit nemohla," tvrdí.

Každopádně prezident se teď věnuje především cestování, nyní je v Jihomoravském kraji a v pondělí 5. června odlétá na týdenní návštěvu Vietnamu a Kazachstánu. Premiér Sobotka na něj ale tlačí, aby udělal změnu na ministerstvu školství co nejdříve.

Související