Příjmy současných českých důchodců jsou většinou závislé výhradně na státu. Ve vyspělých zemích je naopak podle finančního poradce Vladimíra Weisse běžné, že se o dvě třetiny svých příjmů ve stáří starají lidé sami. Aby si nynější čeští třicátníci udrželi dobrý životní standard i ve vyšším věku, budou muset chování lidí v zahraničí napodobit a průběžně si odkládat na penzi zhruba 10 až 15 procent z čistého příjmu, myslí si Weiss.

HN: Mají vaši klienti představu, jak se zajistit na stáří, nebo nad tím naopak vůbec nepřemýšlejí?

To záleží do velké míry na věku. U lidí okolo 50 let a starších je spoření na stáří jeden z hlavních cílů, mladší lidé naopak zajištění na penzi sami od sebe většinou nepoptávají. Přitom tady platí, že čím dříve se začne, tím lépe.

V článku se dále dozvíte

  • Lidé by se podle finančního poradce Vladimíra Weisse neměli při spoření na stáří bát investic do akcií. Jejich hodnota kolísá, dlouhodobě však vydělávají.
  • Konzervativní fondy, které investují převážně do státních dluhopisů, nyní nedokážou svým výnosem překonat inflaci, a peníze tak ztrácejí hodnotu, tvrdí Weiss.
  • Nevýhodou penzijních fondů je to, že jsou v nich peníze "uzamčené" na dlouhou dobu dopředu. Proto doporučuje kombinovat penzijní fondy s investicí do podílových fondů, ze kterých je možné prostředky vybrat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru