Před dvěma lety slíbila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nárok na místo ve školce pro čtyřleté a postupně také pro tříleté i dvouleté děti. Chtěla tím dát rodičům jistotu, že pro své dítě seženou veřejnou školku a budou se moct vrátit do práce. Jenže zákon tento slib formuluje tak, že žádnou záruku místa ve školce rodičům fakticky nedává.

"Žádný nárok na místo ve školce pro čtyřleté, potažmo tříleté či dvouleté děti v zákoně není. Je tam jen přednostní právo na přijetí, které v podstatě mění jen přijímací proces. Povinnost pro obce zajistit místa platí jen pro všechny pětileté děti, kde je daná povinná docházka," vysvětluje vedoucí školského odboru Středočeského kraje Radek Coufal. Povinná předškolní docházka a přednostní přijímání čtyřletých dětí platí už od letošního září. Příští rok bude nárok platit i pro čtyřleté děti, v roce 2020 pro dvouleté.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.