Už je nejvyšší čas přestat si lhát, že zdravotní péče je stejná pro každého bez ohledu na majetek a na jeho příjmy. České zdravotnictví sice oficiálně příplatky za nadstandardní péči zakazuje, realita je však odlišná. Pokud tento fakt dojde i politikům, bude to jen dobře.

Nejde jen o zubařskou péči, kde si připlácíme dlouhodobě a aktuálně se v ní bojuje o zákaz amalgámových plomb a jejich náhražku placenou z veřejného zdravotnictví (která, jak se navíc ukazuje, neodpovídá tomu, co by člověk od plomby čekal. Tedy především dlouhodobou výdrž). S nadstandardem se člověk fakticky setká všude. Otcové platí za přítomnost u porodu, což sice Ústavní soud výslovně zakázal, ale už nic neřekl o tom, zda je možné vybírat příplatek za půjčení roušky, pláště nebo třeba židle, pokud to trochu přeženeme. Pacient si může připlatit třeba i za lepší čočku při operacích oka, jen na faktuře nemá napsáno doplatek za nadstandard, ale třeba sponzorský dar dané instituci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru