Namísto ministerstva pro místní rozvoj cosi jako ministerstvo dotací nebo třeba ministerstvo obecních dárků. Nová instituce, kam by se z ostatních ministerstev přesunuly mnohami­liardové dotace určené obcím a městům a ty by následně tento úřad rozděloval, vypadá jako náhlý nápad ministra financí Andreje Babiše prozrazený v rámci volební kampaně. Jenže ve chvíli, kdy tento nápad chce eliminovat resort, jemuž Babiš v rámci přípravy rozpočtu na příští rok výrazně seškrtal peníze (počítá s poklesem o 11,3 miliardy korun na 4,7 miliardy), o náhlou inspiraci asi nejde.

Ministerstvo pro místní rozvoj má pod sebou tzv. Integrovaný regionální operační program. Ten je druhý největší hned za dopravou, do roku 2020 má k dispozici celkem 4,6 miliardy eur. Program je jeden − kvůli zjednodušení a kontrole. V minulosti Česko mělo sedm regionálních programů, peníze rozdělovaly regionální rady. Nebo možná daleko častěji místní kmotři, když si vzpomeneme na dotační kauzy ROP (regionální operační program) Severozápad, Jihozápad nebo Střední Morava, které policie pořád ještě rozplétá. Shrnout rozdělování peněz do jednoho programu tak logiku mělo. Současně ale vytvořilo jeden obrovský balík peněz, který se dá samozřejmě lépe využít, ale také centrálně zneužít. Ne nutně ke stavbě svého rodinného sídla, ale zcela bezpochyby k většímu vlivu.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru