Země jako Česko měly pravdu, když byly proti zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků, říká v rozhovoru s HN Hans-Peter Friedrich, bývalý německý ministr vnitra za bavorskou stranu CSU. "Měli bychom si být vědomi své lidské a křesťanské povinnosti. Zároveň ale mám velké pochopení pro to, když země Visegrádu říkají, že si chtějí samy určit, kolik uprchlíků přijmou. Tento postoj bychom měli akceptovat. V Evropě bychom se přece měli na řešení problémů vždy dohodnout," zdůrazňuje Friedrich.

Česko bylo před odhlasováním povinných kvót ochotno přijmout několik tisíc žadatelů o azyl. Například Slovensko však odmítá přijímat jakékoliv běžence.

Podle Friedricha takový postoj není správný, protože mezi migranty je objektivně řada lidí, kteří skutečně potřebují pomoc. I tak má ale pro slovenský postoj určité pochopení, protože podle něj by "Evropa neměla Slovensku předepisovat, jaké jsou jeho morální povinnosti".

Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko před dvěma lety hlasovaly proti zavedení kvót, ale pro svou odmítavou pozici nesehnaly mezi ostatními zeměmi Evropské unie dostatek spojenců. Česko by do letošního podzimu mělo v rámci kvót přijmout z Itálie a Řecka zhruba 2700 běženců, zatím jich ale přijalo jen 12. Polsko a Maďarsko dosud nepřevzaly jedinou osobu. Evropská komise proto všem zemím pohrozila žalobou, pokud nezačnou své povinnosti plnit.

Hans-Peter Friedrich byl německým ministrem vnitra do konce roku 2013. Nyní je jedním z místopředsedů poslaneckého klubu CSU, která je sesterskou stranou CDU kancléřky Angely Merkelové.

CSU má k přijímání uprchlíků dlouhodobě výrazně skeptičtější postoj než CDU. Poté co do Německa v letech 2015 až 2016 přišlo zhruba milion žadatelů o azyl, prosazovala uzavření migrační cesty do Evropy. To následně podpořila i kancléřka Merkelová. Po dohodě s Tureckem a uzavření hranic na Balkáně migranti do Evropy přes Řecko téměř přestali přicházet.

Friedrich zdůrazňuje, že Německo může přijmout jen tolik uprchlíků, kolik jich zvládne integrovat do společnosti: "Teď se každopádně všichni v CDU i CSU shodují, že se migrační vlna z let 2015 a 2016 už nesmí opakovat."

Friedrich připomíná, že se Německo nyní snaží například o rychlejší vyhošťování těch migrantů, kterým odmítne udělit azyl. Často tomu ale brání neochota jejich mateřských zemí přijímat je zpět.

Blok CDU/CSU podle průzkumů před zářijovými volbami v Německu jasně vede před sociálními demokraty. Momentálně se tak zdá, že Merkelová směřuje k dalšímu volebnímu vítězství. Německou kancléřkou je od roku 2005.